Taiwan er midt i en stor politisk storm. Kina og USA er uenige om hvordan de skal håndtere øya.
Ifølge taiwanske Liberty Times og United Daily News skal Nancy Pelosi, som er taleren for Representantenes hus i USA, besøke øya fra tirsdag til onsdag.
Det tenner en allerede opphetet ordkrig mellom stormaktene.
Pelosi reiser i Asia og har allerede vært i Singapore. Offisielt fortsetter turen derfra til Malaysia, Sør-Korea og Japan, og Taiwan er ikke oppført på reiseruten.
Nyheten om Pelosis besøk har spredt frykt i asiatiske børser. I Hong Kong falt Hang Seng-indeksen 3,2 prosent, mens Kinas CSI 300-indeks falt 2,8 prosent.
Tirsdag morgen norsk tid observeres det også en nedgang i børsen til Taiwan og Japan.
Nancy Pelosi med Speaker for Underhuset i parlamentet Azhar Aziz Harun tirsdag.
Foto: AP
– Må reise med militærfly
Kinesiske myndigheter advarte om at landets militære styrker «ikke vil sitte stille» hvis Pelosi besøker Taiwan.
Nancy Pelosis reisemål i Øst-Asia er i blått, med Taiwan i blått.
En mulig reaksjon som kan oppstå er at Kina skyter ut artilleriskyting over Taiwanstredet, sa John Kirby til journalister mandag kveld.
Kirby er talsperson for det amerikanske sikkerhetsrådet.
– Foredragsholderen (Pelosin, red.) har all rett til å besøke Taiwan. Vi vil sørge for at hun kan reise trygt, sa Kirby, som også bekreftet at Pelosi reiser med et militærfly.
Hvis hun tar turen, vil Pelosi bli den høyest rangerte amerikanske politikeren som har besøkt Taiwan siden hennes forgjenger, Newt Gingrich, gjorde det samme i 1997.
Å MØTE FYSISK. Biden og Xi møttes av video i november i fjor. Forrige uke torsdag hadde de to presidentene nok et slikt virtuelt møte og ble enige om å møtes fysisk.
Foto: JONATHAN ERNST / Reuters
Advarsel om å “leke med ilden”.
Bare dager etter at nyhetene om Pelosis reiseplaner dukket opp, var Biden på telefon med Kinas president Xi Jinping i håp om å lette spenningen.
Samtalen varte i to timer og berørte flere andre temaer, men det var ingen tvil om at Taiwan var i søkelyset.
Xis budskap var tydelig. “De som leker med ilden vil bli brent.”
Xi og Biden ble enige om å møtes fysisk også. Det vil være første gang de møtes siden Biden tiltrådte i januar 2021.
USA og Kina kommuniserer med hverandre om Pelosis forventede besøk, sa kinesisk utenrikspolitisk talskvinne Hua Chunying på en pressekonferanse tirsdag.
Kommunistpartiet og president Xi mener at Taiwan er en del av Kina. De har flere ganger uttalt at øya bør gjenforenes med fastlandet. Kanskje til og med med makt.
En kilde sa til Reuters tirsdag at kinesiske krigsskip hadde passert gjennom Taiwanstredet mellom Taiwan og fastlandet.
Da passer det ikke for kineserne at amerikanske politikere som Pelosi besøker Taiwan.
Det kan tolkes som en form for anerkjennelse og styrking av amerikanske sikkerhetsgarantier.
Inspirert av Ukraina, forberedelse til invasjon
Pelosis mulige besøk vil finne sted noen dager etter de store militærøvelsene i Taiwan.
I følge dataene fra Forsvarsdepartementet i Taiwan er de fem dager lange øvelsene preget av at militæret har lært leksjoner fra den ukrainske krigen.
Nesten hele Taiwans befolkning deltok også i øvelsen for å simulere hvordan man forsvarer seg mot luftangrep.
Flere eksperter mener nå at det er en økende risiko for at Kina faktisk vil invadere Taiwan.
“Risikoen vil bli større når vi går inn i tiåret vi går inn i,” sa CIA-direktør William Burns for noen uker siden.
– Dette er det største spørsmålet i det 21. århundre. Konfliktpotensialet er stort, understreker professor Øystein Tunsjø ved Institutt for forsvarsstudier.
VI SER PÅ VEKST AV KINAS MAKT. Professor i Forsvarets høgskole Øystein Tunsjo sa mandag kveld i Dagsnytt 18 at Kinas evner og vilje til å invadere Taiwan øker år for år.
Foto: Philip Bedos Ulwin / NRK
– I motsetning til konkurransen mellom USA og Sovjetunionen, er dette ikke på land i Europa, men til havs. Dette betyr at USA kan forsvare Taiwan med konvensjonelle militære midler. De trenger ikke å true Kina med atomvåpen. Derfor tror jeg ikke det vil være noen terrorbalanse som vil opprettholde freden mellom USA og Kina i de kommende årene i Øst-Asia, utdypet Tunxiao.
KRITIKKER AV KINA. Nancy Pelosi holder en plakat til minne om ofrene for massakren på Den himmelske freds plass i Beijing under hennes besøk i Kina i 1991.
Foto: AP
Hva sier Biden?
Mandag kveld kunngjorde Det hvite hus Pelosis reiseplaner.
– Vi skal ikke ta agnet eller bli med i sverdets klang. Samtidig vil rosen skremme oss. President Pelosi har all rett til å besøke Taiwan.
Men da USAs president Joe Biden ble spurt om hva han syntes om Pelosis besøk til Taiwan forrige uke, ga han ikke klart grønt lys.
“Militæret synes det er en dårlig idé akkurat nå,” sa han til journalister.
GAMLE KJENTA. Xi Jinping og Joe Biden står foran et stativ med kinesiske lærebøker på et bibliotek i California i 2012, da Xi nettopp hadde blitt utnevnt til president for det kinesiske kommunistpartiet og Biden var visepresident.
Foto: Damian Dovarganes / AP
Selv om Pelosi og president Joe Biden begge er demokrater, kan ikke Biden gi Pelosi retningslinjer for hva de skal gjøre og ikke gjøre.
De to politikerne er ledere for separate grener av statsapparatet: Pelosi er en lovgiver, Biden er en utøvende makt.
Joe Biden gir et utvetydig ja på spørsmål om USA vil forsvare Taiwan hvis Kina invaderer under et besøk i Japan i mai.
Samtidig mener Kina at Biden er forpliktet til å ta en samlet politisk linje.
Kina kan ha vært for forsiktig etter at Biden gjorde det klart i mai USA vil forsvare Taiwan hvis Kina invaderer.
Rådgivere i Det hvite hus var raske til å gjøre det klart at USA fortsatt var forpliktet til sitt ønske om å opprettholde status quo i Taiwan. Det er imidlertid uklart hvor mye den kinesiske ledelsen stoler på det.