NRK skrev nylig om personalmangel ved Torghatten Nord.
Dette har ført til at over 200 avganger er kansellert over tre deler av nordregionen.
Dette fikk stor innvirkning på det eneste fergesambandet langs E6, mellom Bognes og Skarberget.
Situasjonen har fått NHO til nok en gang å oppdatere debatten om fergefri E6.
Norge er delt i to deler
Fergeruten mellom Bognes og Skarberget knytter blant annet Bodø og Fauske til Narvik.
– Dette er den eneste veien vi har som forbinder regionen.
– Når vi har mangel på personell, som nå, dårlig vær eller tekniske problemer, deler Norge seg i to. Det er noe vi ikke tar andre steder i landet.
Det sier Daniel Bjarman-Simonsen, direktør i NHO Nordland.
Daniel Bjarman-Simonsen mener at det igjen er på tide å vurdere mulighetene til den fergeløse E6.
Foto: Allan Klo / NRK
I 2012, A konseptvalgforskning (KVU) hvor er mulighetene? Slå på E6 ble undersøkt.
Granskingen er utført av Vegvesenet Etter ordre fra Samferdselsdepartementet.
Alternativet er Sverige
– Alternativet når det ikke er fergetilbud er å kjøre over et annet land altså Sverige. Vi kan ta et eksempel fra brua som gikk opp i røyk i Troms. Da ble det bråk, og det med god grunn, sier direktøren.
– Hvor realistisk er et slikt prosjekt?
– Det skal undersøkelsen vise. Dette ble diskutert og det ble vurdert ulike løsninger på hvordan man kan bygge bruer over fjorden.
– Det er klart at en konsistent vei over hele landet er viktig, mener Bjarman-Simonsen.
Her er fergeforbindelsen som NHO sier deler Norge.
I følge direktøren har ideen om Fergefri E6 eksistert lenge. Dermed gir den store interessen all grunn til å undersøke mulighetene grundig.
– H:Hvis du kan bruke noen hundre milliarder på en E39, tror jeg vi skal kunne krysse én fjord i Nord-Norge.
En urealistisk etterforskning
– Som ansvarlig politiker bør man også se på prislappenmener Mona Fageras (SV), som sitter i Stortingets samferdselskomité.
– Bygges det der, vet du at det blir veldig dyrt, sier Mona Fageros (SV).
Foto: Markus Tonhaugen / NRK
– Jeg liker ikke å si at undersøkelsene er urealistiske, men dette ble etterforsket før og lagt til side.
Fageras synes det geografiske området er for ulendt.
– Hvis det må bygges der, vet du at det blir veldig dyrt.
Anslåtte utgifter i 2012, om lag 8 milliarder vil ifølge statsviteren trolig dobles eller tredobles.
Naturlig inngrep
Fagerås er også kritisk til de mange fergearrangementene denne sommeren.
– Dette er en helt uholdbar situasjon for lokalbefolkning, næringsliv og turister som kommer til regionen for å se Nord-Norge på sitt beste, sier han.
Fageras mener imidlertid at naturens inngrep vil være enorme og lite gunstige. Derfor er det viktigere å ta vare på og utvikle de allerede eksisterende veiene.
– Det viktige er at fergene som skal gå skal gå.
Han mener problemet med usikre avganger av ferger bør løses med klare forventninger og krav til selskapet, at de skal oppfylle de forpliktelsene de påtok seg etter å ha mottatt anbudene.
Bemanningsproblemer har ført til en rekke oppsigelser ved Torghatten Nord. – Situasjonen er spesielt alvorlig, sier Mona Fageros (SV).
Foto: Lars-Björn Martinsen / NRK
– Situasjonen er spesielt alvorlig, fordi det handler om beredskap. Vi må ha transport som er til å stole på, også i Nord-Norge
– Du skal med andre ord ikke være tilhenger av fergen E6?
– Det blir i så fall på sikt, sier stortingsrepresentanten.
– Det virker som hele sommeren har kommet på julaften hos kjerringa til Torgaten Nord. Det er veldig rart, de hadde mye planlegging.
Ser naturligvis på E6
Det er Samferdselsdepartementet som bør sette i gang en konseptvalgutredning for Statens vegvesen dersom estimert kostnad for investeringen overstiger 1 milliard kroner, bekrefter Mette Gundersen, statssekretær i Samferdselsdepartementet.
– Det bør være naturlig å se spesielt på E6, sier Mette Gundersen, statssekretær i Samferdselsdepartementet.
Foto: Samferdselsdepartementet
Han bemerker at TDen største transportutredningen av ideen pågår for tiden med KVU Nord-Norge, og at ddette omfatter hele transportsystemet i nord.
– På veien vil det være naturlig å vurdere spesielt E6, det eneste sammenhengende vegsambandet i Nord-Norge, og at nasjonale riksvegevalueringstiltak er en del av konseptet.