For syvende gang i 2022 har Charles Leclerc den beste startposisjonen i Formel 1. Denne gangen ble han «trukket» av sin Ferrari-kollega Carlos Sainz.
Aftenposten samarbeider med VG-sporten. Derfor får du som leser av Aftenposten også artikler og tjenester laget av VG.
Siden Sainz fortsatt måtte starte på bakerste rad under reglene på grunn av store endringer i motoren hans, bestemte Ferrari seg for å bruke Sainz for å hjelpe Leclerc. Det viste seg å være en genistrek.
«Det er mer effektivt enn jeg trodde», utbryter Stein Petersen på Viaplay.
– Uten Carlos ville det vært mye nærmere. Så mye takk til ham! Bilen føles bra, sier Leclair.
Han overgikk Max Verstappen med «hele» tre tideler.
“Tauhjelp”
«Grande Carlos», sier Leclerc over Ferrari-teamets interne radio.
– Sainz hjalp Leclerc litt ved å holde seg i front og redusere luftmotstanden, sa Viaplay-kommentator Atle Gulbrandsen.
Det er første gang siden 2008 at Ferrari har den beste startposisjonen i den franske Grand Prix. Den gang handlet det om Kimi Raikkonen.
Lagkamerat Sainz bør derfor starte på bakerste rad. Det samme bør være danske Kevin Magnussen. Problemet for begge er at deler av motorene deres har endret seg, noe som kan føre til en såkalt nettverksstraff.
– Charles må kjempe mot Max, men jeg tror han takler det. Det handler om lansering, sier Sainz, ifølge BBC.
– Klar til å hjelpe
– Jeg har vært rask hele helgen, så jeg er litt skuffet, men jeg er glad på Charles vegne at han tok pole position. I dag viste vi at vi er et veldig sterkt lag, at det er god stemning og at vi er klare til å hjelpe hverandre, fortsatte Carlos Sainz.
Max Verstappen kjørte nest raskeste tid og dermed nest beste startposisjon, men mener hans Red Bull-bil er konkurransedyktig til søndagens løp.
Lagkamerat Sergio Perez avsluttet kvalifiseringsøkten sterkt og tok 3. plass. Men Verstappen var ikke så fornøyd med meksikaneren i Q1 da han ble hemmet.
Lewis Hamilton kvalifiserte seg i tjeneste og endte på fjerde plass. Leclercs avstand var imidlertid nesten ni tideler.
Charles Leclerc har hatt de beste banestartene i Bahrain, Australia, Miami, Barcelona, Monaco, Aserbajdsjan og nå på Paul Ricard, men ligger trolig godt bak Verstappen i VM-sammendraget. Mens Red Bull-føreren har 208 poeng, har Leclerc 170 poeng. Sergio Perez er nummer tre med 151 poeng.
Mick Schumacher satte god tid i Haas-bilen sin, men tiden ble avlyst fordi han hadde brutt de såkalte «banegrensene» og han måtte starte bakfra.