GREEN BAY (VG) Erling Braut Haaland (22) er spent på nivået på sitt nye lag og gleder seg til debuten mot Bayern München i storkampen direkte på VG+ Sport. Han begynner å spille klokken 01:00 natt til søndag.
Aftenposten samarbeider med VG-sporten. Derfor får du som leser av Aftenposten også artikler og tjenester laget av VG.
– Jeg gleder meg til å være en del av det. Det kommer til å bli gøy, sa Holland i en uttalelse utgitt av Manchester Citys presseavdeling på kampdagen i USA.
Holland var ikke med i 2-1-seieren mot Mexicos Club América tidligere i uken, men den 195 cm lange spydspissen har trent hardt med troppen.
– Det var gode møter. Kvalitet er noe helt annet, sier Holland i forkant av kampen på det historiske Lambeau Field, hjemmebane for Manchester City. Twitter: bekrefter at nordmannen vil starte på toppen og spille sin første kamp for klubben.
Kampen skulle opprinnelig starte klokken 01.00 norsk tid søndag, men ble utsatt til klokken 01.15 på grunn av været i Green Bay;
Haaland har tidligere spilt for Bruin, Molde, østerrikske Red Bull Salzburg og den tyske storklubben, Borussia Dortmund, men levner ingen tvil om at nivået han opplevde i Manchester City er det beste.
Erfarne stjerner som Kyle Walker (32), Rodrigo (26) og Kevin De Bruyne (31) har alle sagt til VG at de interne kvalitetskravene i Manchester City er en av hovedårsakene. for lagets suksess med blant annet fire Premier League-titler de siste fem årene.
– Det handler om stabilitet og å gjøre så få feil som mulig. Alle årstider er forskjellige. Denne sesongen må vi bli så gode som mulig igjen, sa De Bruyne til VG.
– Vi vant trofeer hvert år. Det viser sulten til treneren, spillerne og klubben. Jeg håper at vi denne sesongen viser samme ambisjon og at kvaliteten og innsatsen alltid vil være der, sier Rodrigo, en spiller på det spanske landslaget.
– Erling har vært veldig flink. Men han er ung. Det må vi ta hensyn til. Etter en spiss som Sergio Aguero har han mye ansvar og store støvler. Ut fra det jeg har opplevd på trening ser han stor, sterk og energisk ut. Det er det viktigste, sier Walker.
Les også: Derfor sa Pep Guardiola ja til Holland
Mot Bayern München vil Holland møte det samme stjernegalleriet han har møtt i Bundesliga i tidligere sesonger, med ett bemerkelsesverdig unntak: Robert Lewandowski, som ble solgt til Barcelona.
Det betyr at tyskerne vil opptre på en ny offensiv måte, sier trener Julian Nagelsmann på pressekonferansen som ble holdt i Green Bay.
Han tror Holland vil ha god innflytelse i City, som i motsetning til Bayern nå har en klassisk nummer 9 i troppen.
– Kanskje er det bedre at de spiller med en klassisk nummer ni, for det har de ikke hatt de siste to årene. Selv ønsker jeg å gjøre noen endringer i laget, men dette er fotball og jeg er sikker på at vi vil fortsette å score mål. Jeg er ikke redd. Men dette er en ny scene for «Bavaria», bemerker Nagelsman.
Bayern-profilen Kingsley Coman anerkjenner også Hollands kvaliteter.
– Jeg tror han kommer til å gjøre det bra. “Han er en fantastisk spiller,” sa Coman om unggutten.
Avspark klokken 01.00 søndag kveld. Kampen vises direkte på VG+ Sport. Betalingen av spillet er nå i gang.