What's Hot

    Coca-Cola Russland-krigen. Som det ville vesten

    17. August 2022

    – All ledelse må gå av – NRK Sørlandet – Lokalnyheter, TV og radio

    17. August 2022

    Den nye E39-strekningen i Sør-Norge åpner i november

    16. August 2022
    Facebook Twitter Instagram
    • Om oss
    • Kontakt oss
    • Disclaimer
    • Ansvarsfraskrivelse
    • Personvern
    Grensenytt
    Subscribe
    • Hjem
    • Eksport
    • Import
    • Shopping
    Grensenytt
    Home»Eksport»– I fjor, kanskje for første gang, snakket vi ærlig om 22. juli
    Eksport

    – I fjor, kanskje for første gang, snakket vi ærlig om 22. juli

    Kjetil AasheimBy Kjetil Aasheim22. July 2022No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Statsminister Jonas Gahr Støre roste AUF og Støttegruppen for hvordan de bidro til å endre debatten om 22. juli i fjor ved en markering på øya fredag.

    Statsminister Jonas Gahr Støre berømmet AUF og Støttegruppen ved en markering i Utoja, 11 år etter terrorangrepet 22. juli 2011. Foto: Trond Reidar Teigen / NTB

    Bulletin: Få Kjetil B. Alstadheims perspektiv rett i innboksen din hver uke.

    – I fjor, kanskje for første gang, snakket vi ærlig om 22. juli. Vi ble tydelig fortalt og hørt og forsto at angrepet var en politisk motivert handling rettet mot AUF og Arbeiderpartiet, sa statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i en tale ved en markering i Utoja fredag.

    Støre sa at det er viktig å fortsette å snakke om hva som faktisk skjedde og forårsaket terrorangrepet som skjedde for 11 år siden.

    – Det var sant, og det er det. De unge ble drept fordi de ønsket å forandre samfunnet. Vårt svar har vært og må være å fortsette kampen. For idealene vi tror på. For frihetens, solidaritetens og rettferdighetens skyld, sa han.

    også lese

    Minnet om 22. juli bør ikke bli en vane. Det burde gripe oss og skade oss.

    – Sorg preger oss fortsatt

    Støre innledet talen med å understreke at selv på vanskelige dager er det alltid hyggelig å samles i Utoya.

    – Spesielt på dager når vi husker noe vondt som 22. juli, er det godt å være sammen. I dag var det spesielt hyggelig å gå til øya, på landsiden, hvor minnesmerket endelig ble åpnet. 11 år etter 2011 vet vi dette. 22. juli vil alltid handle om å minnes de drepte og vise solidaritet med de etterlatte og overlevende. Bestandig. Sorg påvirker oss fortsatt.

    Vi lever i trøblete tider, sa Storey fra scenen.

    Han trakk fram krig i Europa, stigende priser, sosial uro og virkningene av klimaendringer, som vi ser med skogbranner og hetebølger, som utfordringer som berører oss alle.

    Tidligere Gaute Børstad Skjervø, Sindre Lysø. Astrid Hoem, Jonas Gahr Stør, Lisbeth Christine Rojenland, Tone Brenna, Kjersti Stenseng, Bjørnar Skjera og Jens Stoltenberg ved et minnearrangement i Utoja Foto: Trond Reidar Teigen / NTB

    – La oss benytte anledningen

    Hvordan bidrar vi som fellesskap, spurte statsministeren retorisk.

    – Her fra Utoya, øya som har vært åstedet for de mest dyriske handlingene, men også stedet hvor håpet alltid lever, her i Utoya, forplikter vi oss til ikke å snu oss, å tro at dette vil gå over, dette er alt som saker. andre. Nå har vi et felles ansvar, la oss gripe muligheten og sammen avvise ekstremisme, hat og vold, sa Støre.

    Etter Støres tale fortsetter programmet i Utoya med opplesning av navn på brygga, ett minutts stillhet og kransenedleggelse av statsministeren, Støttegruppen, AUF og Arbeiderpartiet.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Telegram Email
    Previous ArticleSnø dekket feltet for massespurter. – En skikkelig bombe
    Next Article Politiet var i nærheten da Matapur ble stoppet av sivile. Likevel gikk det fire minutter før han ble satt i varetekt.
    Kjetil Aasheim

    Related Posts

    Den nye E39-strekningen i Sør-Norge åpner i november

    16. August 2022

    Den danske journalisten innrømmet at han ledet et nettverk av barnemishandlere

    10. August 2022

    Oppdater UKCA-markeringsovergangen

    2. August 2022
    Add A Comment

    Leave A Reply Cancel Reply

    Top Posts

    Subscribe to Updates

    Get the latest sports news from SportsSite about soccer, football and tennis.

    Advertisement
    Demo

    Her får du alle retningslinjer for informasjonsinnhold, regler og forskrifter om handel Shopping import og eksport.

    Facebook Twitter Instagram Pinterest YouTube
    Top Insights

    Coca-Cola Russland-krigen. Som det ville vesten

    17. August 2022

    – All ledelse må gå av – NRK Sørlandet – Lokalnyheter, TV og radio

    17. August 2022

    Den nye E39-strekningen i Sør-Norge åpner i november

    16. August 2022
    Get Informed

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.