EUGENE (VG) Narve Gilje Nordås (23) avslører at han på grunn av problemer med flyet og bagasjen var svært nær ved å forlate VM og reise hjem til Norge.
Aftenposten samarbeider med VG-sporten. Derfor får du som leser av Aftenposten også artikler og tjenester laget av VG.
– Ja absolutt. Jeg sa til Gerty at hvis det ikke gikk 100 prosent greit fra nå av, ville jeg reise hjem. Han var helt enig, sier han.
– Da gikk det fortsatt ikke knirkefritt. Men jeg kom meg til Salt Lake City (og Seattle og Eugene). Og når du kommer til USA, drar du ikke hjem, svarer mellom- og langdistanseløperen fra Sandness på spørsmål om han var nær ved å gi opp VM da problemer dukket opp.
Det gjorde de spesielt da han reiste fra Norge til London, og det var da han søkte på nettet etter fly som kunne ta ham tilbake til Stavanger. På grunn av det kansellerte flyet måtte han overnatte på et av hotellene i Englands hovedstad. Spesielt ingen bagasje. Han er nå i Eugene for verdensmesterskapet en drøy uke senere, men får det fortsatt ikke. Han anser det som «forlengst borte, sprengt og brent».
«Er det buksene dine?» spør VG og nikker til den revne jeansen.
– Ja, denne fikk jeg faktisk med meg. Jeg kjørte den for en terskeløkt på Cranford Park på Heathrow, svarer han.
Etter å ha blitt slått ut på 5000 meter i OL i fjor, tok Gilles Nordas hardt på seg.
Med hjelp av sin trener Geert Ingebrigtsen, som er hjemme i Norge, fikk han nye piggstøvler fra utstyrsselskapet Nike da han endelig ankom Eugene onsdag kveld i forrige uke etter 27 timer uten søvn.
– Merker du det? Det river i stykker organismen, sier han.
Norges Friidrettsforbund sørget for ekstra klær, mens han selv måtte skaffe kontaktlinser. Det tok tre dager fra bestilling å få dem levert på døren hans på idrettsleiren ved siden av Hayward Field. Der skal Narve Gilje Nordås løpe den kvalifiserende 5000-meteren fredag kveld norsk tid, muligens ved siden av Jakob Ingebrigtsen.
Et “linseproblem” kan høres ut som et filproblem. Men Narve Gilje Nordås ser svært dårlig uten kontaktlinser. Pluss syv med skjeve hornhinner i det ene øyet. En annens syn er ikke mye bedre. I tre dager vandret han mørkt i «tåka». Det var mildt sagt slitsomt, forklarer han.
– Men det er rettet opp. Nå er det meg, skuldrene ned. Jeg klager ikke, understreker han.
Han får meldinger fra Gert Ingebrigtsen hver dag. De er ganske detaljerte med anbefalinger om hva han bør gjøre utenom treningen. Blant annet.
– Heldigvis legger Gert seg klokken tre (amerikansk vestkysttid, midnatt i Norge). Da skal jeg ha en rolig kveld, – sier Narve Gilje Nordås spøkefullt.